2# KAM | Hogyan vásárolj 60m2 lakást akár 5-10 éven belül | Siteri Gergő

2# KAM Hogyan vásárolj 60m2 lakást akár 5-10 éven belül
Facebook
LinkedIn
Email

Számodra is problémát jelent a családi fészked megépítése?

Ebben az anyagban a saját példámon keresztül mutatom be, hogy Én és Lili milyen gondolkodásmódnak köszönhetjük, hogy igen rövid idő alatt (6 év) megvehettük a saját, családalapításra alkalmas lakásunkat.

Az anyag 5 részből épül fel:

1. Gazdasági régiók különbségei
2. Gyorsított pénzügyi térkép megtervezése
3. Hogyan indulj el ezen az úton
4. Kifogások megválaszolása
5. Összefoglalás

Az anyagban találkozunk!

Minden jót,

Gergő

VIDEÓ

PODCAST

VIDEO & PODCAST SZÖVEGE

TARTALOMJEGYZÉK

VIDEO & PODCAST SZÖVEGE

Üdv! Itt Siteri Gergő, és ez a 021MENTOR. 

Ez a kiút a mókusból blogsorozat második része, amiben arról szeretnék beszélni, hogy hogyan vásárolj egy 60 m2 lakást akár 5-10 éven belül. 

Konkrétan a saját példámat hoztam el számotokra, és azt a gondolkodásmódot, ami lehetővé tette számunkra Lilivel, hogy ebben a gazdasági helyzetben konkrétan családalapításra alkalmas ingatlant tudjunk vásárolni igen-igen rövid időn belül, úgyhogy vágjunk is bele.

 Egy nagyon-nagyon izgalmas előadásnak nézünk elébe.

Miről lesz szó? 

5 részből fog állni ez az előadás. 

  1. Gazdasági régiók különbségei. Ebben a részben arról szeretnék beszélni, hogy a magyarországi gazdasági régiókat tekintve mennyi lehetőséged van, és mik azok a legfontosabb mutatók, amiket figyelembe kell venned, abban az esetben, ha szeretnél letelepedni valahol, és figyelembe szeretnéd venni azt, hogy milyen gyorsan tudnál haladni a saját életednek a megvalósításában, kiteljesedésében.
  2. Gyorsított pénzügyi térkép megtervezése. Az első anyagban már említettem, hogy mindenképp térképet kell ahhoz váltani, hogy el tudjál indulni a saját életedben, haladást tudjál elérni a lehető legrövidebb időn belül. Ebben a részben azt szeretném neked elmondani, hogy konkrétan mire lesz ahhoz szükséged, hogy ezt a gyorsított haladást el tudd érni.
  3. Hogyan indulj el ezen az úton. Konkrétan a legértékesebb tanácsokat hoztam el számodra, amit szerintem mindenképp át kell gondolnod, át kell rágnod, annak érdekében, hogy minél nagyobb minél gyorsabb haladást érj el az életedbe.
  4. Kifogások megválaszolása. Konkrétan a baráti körömnek, és a munkatársi körömnek leggyakoribb kifogásait hoztam el, ami úgy gondolom benned is felmerülhet. Én ezeket a kifogásokat szeretném megválaszolni, hogy a gondolkodásmódod minél hamarabb el tudjon indulni a megváltozás útján.
  5. Összefoglalás. Ebben a részben pedig össze szeretném foglalni az eddig hallottakat.

GAZDASÁGI RÉGIÓK KÜLÖNBSÉGEI

Mondanom sem kell, hogy ugye 7 különböző gazdasági régióból áll Magyarország, de nem is az a lényeg, hogy most hány gazdasági régió van. Ami a lényeg, hogy szinte minden régió más-más pénzügyi térképet igényel tőled. 

Ez mit jelent? 

Azt jelenti, hogy minden gazdasági régióban teljesen más mennyiségű vagyont kell felhalmoznod azért, hogy elérhesd a legjobb éned. 

Ez mit jelent? Hogy ki tudjál teljesedni, hogy meg tudd venni a családalapításra alkalmas ingatlant, és stb…

Minél gazdagabb az adott régió, annál több áldozatot kér tőled a cselekvés oltárán. 

Mondanom sem kell, hogy Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön sokkal kevesebb pénzre van szükséged ahhoz, hogy ugyanazt az életet fel tudd építeni, mint például Közép-Magyarországon vagy Közép-Dunántúlon, vagy Nyugat-Dunántúlon. 

Tehát nagyon-nagyon fontos: minél drágább gazdasági régióban élsz, annál többet kér tőled a cselekvés oltára, annál nagyobb áldozatot kell bemutatnod.

FŐBB GAZDASÁGI KÜLÖNBSÉGEK

Milyen gazdasági különbségekről beszélek: Az első diagram, amit hoztam számodra az a GDP, bizonyára már ismered, de ha nem akkor mit jelent? 

A GDP a bruttó hazai terméket jelenti, ezzel mérik a nemzeti jövedelmet és a teljesítményt. Gyakran használják az országban élők átlagos életszínvonalának mutatójaként az egy főre jutó GDP-t. 

Tehát ha megnézzük egy főre jutó GDP-t régiónként, és a diagram közepére nézel, van ott egy 100-as érték, ami az országos átlag, és ahogy látod 

Észak-Magyarország, Észak-Alföld és Dél-Alföld és Dél-Dunántúl bőven az országos átlag alatt van, ha az életszínvonalat tekintjük 2016-ban. 

Szerintem ezzel nem mondtam semmilyen új információt, menjünk is tovább, de mindenesetre jó, hogyha ezekkel az adatokkal tisztában vagyunk.

Következő: Munkanélküliek aránya hazánkban régiókra lebontva.

Ahogy látod, van egy országos átlag 4 és 6 között. Az Észak-magyarországi, Észak-alföldi és Dél-alföldi és Dél-dunántúli régió bőven az országos átlag felett van munkanélküliek aránya tekintetében. A következtetés: a GDP és a munkanélküliek arányában egyértelmű hasonmást látunk, tehát egyértelmű, hogy minél kevesebb a GDP, annál magasabb a munkanélküliek aránya.

ELVÁNDORLÁS ALAKULÁSA RÉGIÓNKÉNT

Az elvándorlás alakulása régiónként tekintve. 

Ahogy látod ezekből a szegényebb régiókból, sokkal nagyobb az elvándorlás, mint a gazdagabb régiókban. 

Kékkel jelöli a diagram az elvándorlásnak az értékét, mínusz értéket tekintve, és Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl lett a belföldi elvándorlásnak a nyertese, a legtöbb fiatal, vagy nem fiatal,(itt ugye nem látunk demográfiai adatokat) ezekbe a régiókba mentek el szerencsét próbálni. 

És az Észak-magyarországi, Észak-alföldi régiók lettek az elvándorlás vesztesei. 

NÉGYZETMÉTER ÁRAK 2018?-2021

Amint látod, ez egy 2014-2015-ös térkép lehet, ami a négyzetméter árakat mutatja. 

A térkép alatt van egy skála, 0 Ft-tól egészen 700.000 Ft-ig, és a színskálán láthatod, hogy az adott régiókban a négyzetméter árak hogyan alakultak. 2015-ben Budapest, Balaton, Nyugat-Dunántúl vitte el a top listát, valamint Debrecen is felzárkózott a drágább négyzetméter árakhoz. Nézzünk egy 2021-es térképet az ingatlannet.hu térképét. 

Ugyanarról a térképről beszélünk, az eltelt 7-8 évben a négyzetméter árakban brutális emelkedés látszik. Budapest és vonzáskörzete Balaton, a Győr-Moson-Sopron régió, Szeged, Debrecen és környéke, de még Miskolc is felzárkózott. Tehát brutális árak vannak most 2021-ben az ingatlan piacon. 

És itt is látszódik, hogy a szegényebb régiókban alacsonyabb a négyzetméter ár, a gazdagabb régiókban pedig magasabb a négyzetméter ár. 

Én úgy gondolom, ha idáig velem tartottál az előadás során, semmilyen érdekes dolgot nem mondtam, de szerintem kezd benned kirajzolódni, hogy mi lehet az igazi haladási irány a gyorsító sávot használók körében. Mi lehet az az irány, amelyen egy fiatalnak el kell indulnia. Menjünk is tovább.

ELVÁNDORLÁS VS. M2 ÁRAK

Az elvándorlás térképén már láttuk, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl a vesztesei az elvándorlásnak. De ha megnézed a négyzetméter árakat, pont ezeken a területeken a legalacsonyabb. 

Tehát ezeken a területeken lehet szerintem a legjobban megindulni.

A haladási irány nyilvánvaló.

A drága régióban kell vállalkozni, vagy dolgozni. 

Egyértelmű, hogy a drága régióban sokkal magasabb áron el tudod adni a szolgáltatásodat, mint az alacsonyabb régióban. 

Az alacsonyabb régióban pedig élni kell, oda kell tenni a kiadás oldalt. Ott tudsz családalapításra alkalmas ingatlant vásárolni, rövid időn belül, anélkül, hogy óriási áldozatot hoztál volna éveken, évtizedeken át a pénzügyi oltáron, azért hogy egy pici ingatlant meg tudjál venni pl. Budapesten. 

Ez tudom, hogy most hülyén hangzik, lehet elsőre azt mondod, hogy „Gergő hülye vagy”, de hogyha itt maradsz velem az előadás végéig, akkor össze fog állni a kép, hogy igazából nem is mondok akkora hülyeséget. 

A saját életpéldámból is látni fogod, hogy mennyire életképes ez a térkép. 

Menjünk is tovább, saját példa: Miskolc-Diósgyőr. 

Menjünk is tovább, saját példa: Miskolc-Diósgyőr. 

Nem akarok abba a személyes példába belemenni, hogy Lilivel miért választottuk Miskolc-Diósgyőrt. 

Én úgy gondolom, hogy ez a régió tökéletes, hogy egy fiatal el tudjon rajta indulni, tökéletes a családalapításra. 

Teljes infrastruktúrája van, ki van építve minden, gimnáziumtól egyetemig minden megtalálható, és ha már rá kell térnem a lényegre egy 60 m2 felújításra váró lakás, 3 külön nyíló szobával (panelprogramos lakásról beszélünk) 13,5 millió Ft-ért vesztegetnek ebben a régióban. 

Látod a képen, sajnos nem adja vissza jól a kép, de a lakás ablaka a Bükkre néz, egy eszméletlen gyönyörű, bámulatos kilátás van. Egy nagyon szuper régióról beszélünk. 

Mennyi az annyi? 

Ha engem kérdezel, 13 millió Ft-tól egészen 60 millió Ft értékben mennek ezek a hasonló kaliberű hasonló négyzetméterrel rendelkező ingatlanok egész Magyarországot tekintve. 

Egy ilyen ingatlant Budapesten meg tudsz vásárolni 35-40 millió Ft-ért, de lehet, hogy olcsóbban, és még ugye fel kell újítanod, és nem sokkal különböznek azok a pénzügyi kereseti lehetőségek, amikkel mi is foglalkozunk Lilivel, amivel keressük a kenyerünket. 

Egy biztos a saját példánkból kiindulva ez a pénzügyi terv működik. 

Tehát ezen el lehet indulni, lehet, hogy ez nem mindenkinek tetszik. Az teljesen mindegy. 

Tetszik vagy nem, ez biztos, hogy működik.

FŐ ÜZENET:

A SZEGÉNYEBB GAZDASÁGI RÉGIÓK KIVÁLÓ LEHETŐSGET BIZTOSÍTANAK, HOGY VILLÁMGYORSAN FELÉPÍTSD AZ ÉLETEDET!

Amit eddig láttál az előadásból, mondanom sem kell, hogy rengeteg lehetőséged van. 

Olcsó régióba kell költöznöd, gazdag régióba kell dolgozni vagy vállalkozni. Ez rajtad áll, hogy oda dolgozol, oda vállalkozol. 

Rengeteg iparág van, rengeteg vállalkozói lehetőség, digitális munka van, amin el tudsz indulni. 

Rajtad áll, hogy a te személyiségedhez melyik illik legjobban. 

A legfőbb üzenete ennek a blokknak: Élj a gazdasági régiók különbségeiből származó kiváló lehetőségekkel. 

Neked, fiatalnak az a dolgod, hogy kihasználd ezeket a lehetőségeket, mert sokan nem használják ki. 

A gazdasági régió azért drága, mert rengetegen élnek ott, ott vannak a befektetések, ergo neked a megélhetési kiadásaidat olyan régióba kell elhelyezni, ahol kevesebben élnek, és ezáltal hamarabb el tudsz indulni a pénzügyi térképeden. Tehát olcsóbban tudsz megélhetési célú ingatlant vásárolni.

2. GYORSÍTOTT PÉNZÜGYI TÉRKÉP MEGTERVEZÉSE

Pénzügyi térképek. 

Lassított térkép. 

Hogy néz ki a lassított térkép? 

A lassított térkép talán így néz ki, egy kacskaringós térképről beszélünk, aminek van eleje közepe, vége. 

Nézzük, mik ezek a számok. 

A kicsi bábu te vagy ott az elején, és elindulsz ezen a társasjátékon. Milyen szakaszokról beszélünk.

1. Tanulás szakasza. Állami oktatások, és önképzések útja. Tehát mindenki elindul, érettségit, szakmát, diplomát szerez, és elindul a tanulás útján. 

2. Életkezdés szakasza. Elkezdesz dolgozni, elkezded a saját utadat, tapasztatot szerzel. 

3. Vagyonosodás szakasza. Vagyonfelhalmozás alkalmazottként vagy vállalkozóként. Itt ugye a célunk, amikor az útkeresés szakaszában megtaláltuk nagyjából azt az útirányt, amit járni szeretnénk. Akkor jön a vagyonosodás szakasza, tehát full fókusszal elindulunk abba az irányba, hogy pénzt kell szerezni, nem csak a családalapításra szánt ingatlanunk megvásárlására, hanem a kiteljesedés útján megszerezni kívánt anyagi eszközökre is. Meg akarjuk vásárolni, aminek ugye tudjuk, anyagi vonzata van.

4. Megállapodás szakasza, a családalapítás, fészeképítés szakasza. Tehát amikor összegyűjtöttük a megfelelő vagyont alkalmazott vagy vállalkozóként, és szeretnénk családot alapítani, fel szeretnénk építeni a kis fészkünket, hogy legyen egy pici lakás, pici ház, bármelyik gazdasági régióban, amelyikre te szeretnéd. 

5. Stabilizáció szakasza. A családalapítás, fészeképítés után gazdaságilag picit megcsappan az ember, szeretne stabilizálni, stabilizálást biztosítani a családjának. Tehát a stabilizáció szakaszában egy lassú vagyongyarapítás kezdődik el, ami ugye megint arról szól, hogy megpróbálunk biztonságot teremteni a családunknak.

6. Önmegvalósítás szakasza. A legjobb énünknek megfelelően szeretnél kiteljesedni, tehát ez a hatodik lépés, amikor végigmész a saját térképeden, és eléred azt a pontot, amikor konkrétan annak a kedvtelésnek tudsz élni, amit szeretnél. Pont.

Tehát igazából nagyon röviden, ez a 6 lépés az, amire szét tudjuk szedni az életünk szakaszait. 

Hogy néz ki a gyorsított térkép. 

A gyorsított térkép ugyanezekből a szakaszokból áll, de ahogy látod, sokkal hamarabb végigmegyünk rajta. 

Miért? Itt jön a lényeg. 

Ha megnézed a gyorsított térképet, mellette van egy dobókocka. 

Példának okáért nézzük azt, hogy évente dobhatsz egyet. A lassított térképen, a dobókockádon évente 1-es 2-es és 3-as számú lehetőséget tudsz dobni csak. 

Dobsz egyet és haladsz rajta egy picit. Sokkal lassabban haladsz a lassított térképen. Például átlagos állásod van, egy nagyon drága gazdasági régióról beszélve. 

Nagyon lassan tudsz haladni. Hogy néz ki a gyorsított térkép? 

Ebben az esetben a mi dobókockánkon 4-es 5-ös és 6-os lehetőség van. Tehát például évente dobhatsz egyet, sokkal gyorsabban tudsz haladni, mint a lassított térképen lévő emberek. 

Sokkal hamarabb tudsz végigmenni ezen a szakaszon, sokkal hamarabb tudsz eljutni a legjobb éned, az önmegvalósítás, kiteljesedés szakaszába, jelentsen ez bármit az életedben. 

Boldog vagy a családoddal, a barátaiddal. Annak a kedvtelésnek, hobbinak élsz, aminek mindig is akartál élni. Tehát a cél, pénzügyi térképet kell váltani, pont.

FŐ ÜZENET:

ÚJ PÉNZÜGYI TÉRKÉPRE VAN SZÜKSÉGED