3# KAM | Gyorsan megtanulható digitális munkák | Siteri Gergő

3# KAM Gyorsan megtanulható digitális munkák Siteri Gergő
Facebook
LinkedIn
Email

Szeretnél távmunkában dolgozni otthonról, vagy digitális nomádként tengetni a mindennapjaidat a világ másik végében?

Ezzel az anyaggal az a célom, hogy átfogó képet kaphass, hogyan érdemes elindulni ezem az úton, még akkor is, ha jelenleg semmilyen digitális készséggel nem rendelkezel! 

Miről lesz szó?

4 tartalmi blokk:

  1. Digitális nomád vs. távmunka (Remote worker): Mi a kettő között a különbség? Melyik a neked való?
  2. Digitális munkák kezdődnek: 5 gyorsan elsajátítható szakma, amivel elindulhatsz. (Én is az egyikkel indultam évekkel ezelőtt.)
  3. Hogyan indulj el ezen az úton? Saját életpéldámat hoztam el számodra, valamint számos rettentően értékes gondolatot, ami számomra is sokat segített a haladásban.
  4. Összefoglalás

Az anyagban találkozunk!

VIDEÓ

PODCAST

TARTALOMJEGYZÉK

VIDEÓ & PODCAST SZÖVEGE

Üdv! Itt Siteri Gergő, és ez a 021MENTOR.

Ez a kiút a mókusból blogsorozat harmadik része, amiben a gyorsan megtanulható digitális munkákról szeretnék beszélni. 

Az a célom, hogy átfogó képet adjak a témáról, és ha semmilyen ismereted nincs a digitális nomádokról, vagy a távmunkásokról, akkor ez az anyag biztos táptalajt biztosítson abban, hogy hogyan érdemes elindulni ezen az úton, hogy ha a jövőben az lenne a terved, hogy a mindennapi betevődet esetleg digitális módon szerezd meg. 

Vágjunk is bele.

MIRŐL LESZ SZÓ?

1. Digitális nomádok vs. távmunkások (remote workerek): Ebben a részben egyértelmű különbségeket szeretnék tenni a két munka, a két trend között, és egyértelműen rá szeretnék arra világítani, hogy neked melyiken érdemes esetleg elindulni, melyik a hozzád közelebb álló. 

2. Digitális munkák kezdőknek: Ebben a részben összegyűjtöttem azokat a munkákat, amivel nagyon gyorsan el lehet indulni. Nagyon kevés digitális készséggel lehet hozzáadott értéket teremteni a munkaerő piacon. Ez egy nagyon érdekes rész lesz. Remélem, addig is velem maradsz.

3. Hogyan indulj el ezen az úton: Itt a saját élettörténetemet hoztam el, egy csomó tanácsot, ami nekem ezen az úton nagy segítségemre volt. Remélem neked is nagy segítségedre lesz. 

4. Összefoglalás: Amiben az anyagnak a legfontosabb gondolatait fogjuk átismételni. 

1. BLOKK: DIGITÁLIS NOMÁDOK VS. TÁVMUNKA

2020 március, Pattaya, Thaiföld

A digitális nomádok azok, akik online dolgoznak, és közben járják a világot. Benne is van a nevében, hogy digitális nomádok, ami egy egyedi életmódot foglal magába, nem csak azt, hogy távmunkában dolgozol. 

Egyedi karaktert igényel, nem mindenki szeretné bejárni a világot, miközben dolgozik. Nem mindenkinek van meg az igénye, hogy esetleg tengerpart mellől, vagy Argentínából, vagy egyéb egzotikus országból dolgozzon. 

A digitális nomádoknak is rengeteg verziója van, vannak a backpackerek, akik folyamatosan utaznak, azaz kéthetente változtatják a lokációjukat, és vannak azok a digitális nomádok, akik több hónapot, félévet vagy ennél hosszabb időt is eltöltenek egy adott országban, hogy megismerjék az adott kultúrát, de mégse folyjanak szét a rengeteg utazás közben. 

Tehát a digitális nomádokat konkrétan ez a lifestyle övezi, online dolgoznak, folyamatosan utaznak, és közben élményeket gyűjtenek. Nem ülnek egy irodában. 

A távmunkások, azok, akik otthonról dolgoznak, de nem utaznak. A képen, ahogy látod, ülünk Lilivel egy korábbi albérletünkben Budapesten, az előző képen pedig a digitális nomádok részben pedig Thaiföldön, Pattaján vagyok 2020 márciusában az egyik szálloda tetején végeztem el a vállalkozásommal kapcsolatos teendőimet. 

Óriási szabadságot tud adni bármelyik életstílust is választod. Abszolút rajtad áll, hogy melyiket választod.

EGY KIS DIGITÁLIS NOMÁD STATISZTIKA

Egy kis statisztika, már ha a digitális nomádokról beszélünk. 

  • Egyes tanulmányok szerint 2035-re 1 milliárd digitális nomádot jósolnak. Tehát bárhogy is nézzük, 2035-re nem tudom, hányan leszünk a Földön, lehet 10 milliárdan, ez azt jelenti, hogy 2035-re 10-ből 1 ember biztosan digitálisan fogja megkeresni a mindennapi betevőjét, és valószínűleg járja majd a világot. 

Lehet, hogy egy amerikai Indonéziában fog élni, és onnan haza dolgozni, vagy egy kínai esetleg Norvégiában fog élni, és onnan fog haza dolgozni. Tehát a digitális nomádok a végelláthatatlan lehetőséget hozzák el ebben a korban. Ezentúl már nem csak álom megnézni egy-egy egzotikus országot.

  • A digitális nomádok 13%-kal hatékonyabban végzik munkájukat, mint irodába járó társaik. Sokkal motiváltabb, inspiráltabb vagy, ha a tengerpart mellől kell dolgoznod, mintha egy meleg, koszos, büdös vagy épp egy csilli-villi irodából kellene dolgozni. 

Sokkal motiváltabb, produktívabb vagy, hogy gyűjtöd közben az élményeket, és pontosan tudod, hogyha a feladatokat nem végzed el, akkor nem kapod meg a fizetségedet.

  • Az irodista dolgozók 74%-a mondana fel munkahelyén, hogy távmunkába dolgozhasson. Ez is egy olyan statisztika, amit minden elmond a szabadságvágyról, ha másról nem is, hogy mennyien váltanának távmunkára, ha erre meglenne a lehetőségük. Egy átlagos digitális nomád 7000 dollárral többet takarít meg, mint irodista társaik. 

Ezek amerikai statisztikák, de szerintem bőven rá tud arra világítani, hogy hány millió Ft-tal takaríthatsz meg többet azért, mert nem iszod meg a mindennapi kávét, amit az irodában meg szoktál inni, nem mész ki mindennap ebédelni, nem kell megvenned a bérletet, nem kell egy csomó extra szolgáltatást megvenned azért, mert munkába jársz. 

Ez több százezer forint, de akár több millió Ft-ra is rúghat, a benzinköltségről nem is beszélve. Ráadásul azt az időt, amit utazással töltesz, míg beérsz munkába, távmunkásként értékesítheted, mert nem utazod el. Ez is egy nagyon inspiráló és motiváló adat.

DIGITÁLIS MUNKA ELŐNYEI

  • Első, hogy te osztod be az idődet. Szerintem ez egy óriási előny. Akkor végzed el a munkádat, amikor akarod. Lehetsz nappali mókus vagy éjszakai bagoly. 
  • Te szabod meg, mikor végzed el az adott feladatot, mert ebben a szakmában semmi nem számít csak a produktum. Te szabod meg, hogy honnan dolgozol. Digitális nomád, benne van a nevében, hogy onnan dolgozol, ahonnan csak akarsz a világot tekintve. Egy dologra kell odafigyelned, az időzónák, amik problémát okozhatnak. Amikor mi Indonéziából dolgoztunk haza, 6-7 óra volt az idő eltolódás, de szerencsére nagyon jól ki tudtuk alakítani az ügyfeleinkkel, hogy ez ne okozzon senkinek se problémát. Úgy tudtunk dolgozni, mintha Magyarországon lettünk volna, nagyon jól menedzseltük az időnket.
  • Te szabod meg, hogy mennyit keresel, ez ügyfélszám, és project függő. Vagyis hány ügyfeled van, hány projekted van, annyi keresel. Pont
  • Magasabb jövedelmet érhetsz el, mint irodista társaid. Kedvezőbb adózás, drágábban dolgozhatsz, stb. Egyéni vállalkozóként dolgozol, KATA adózás, ugye a kisadózók nagyon kedvezően adóznak, kevés könyvelő munka és nagyon kevés járulék befizetés társul ehhez az adózási formához, és nincs munkaadó, tehát nem lesz aki lefölözze, lesápolja az áraidat. Azt az igazi értéket, amit dolgozol, azt 100 %-ig te fogod megkapni. Kevesebb kiadás. Nincs utazás, stb. és mint mondtam nincs meg az irodai kávé, az irodai ebéd, meg a munkába járással kapcsolatos extra költségek, benzin, stb. Minden olyan kiadás leesik rólad, ami régen az irodista léteddel együtt jár.
  • Több megtakarítást tudsz képezni, és ha kevesebb a kiadásod, kevesebbet utazol, többet tudsz dolgozni, többet takarítasz meg. Jobban tudod menedzselni az idődet, amit értékteremtő munkával tudsz eltölteni. Nagyon-nagyon fontos, mindenképp vedd számításba ezeket. Exponenciálisan nő az előnyöd a hátrányokhoz képest. 

DIGITÁLIS MUNKA HÁTRÁNYAI

Azért beszéljünk pár hátrányról, ami szerintem inkább csak kifogás, mint hátrány. 3 gyakori kifogást hallottam eddig a régi munkatársaim, és a barátaim körében:

1. "NAGYON HIÁNYOZNA, HOGYB BEJÁRJAK VALAHOVA..."

Ez az egyik leggyakoribb kifogás, amit valaha hallottam, szerintem bullsit az egész, egy baromság, ami önmagában nem létezik, mert már van rá megoldás. Mégpedig a közösségi iroda (Co-working space). 

Ha annyira nagyon igényled, hogy valakikkel együtt legyél, akkor közösségi irodába be tudsz menni, asztalt lehet bérelni 30-40-50 ezer Ft-tól már egész hónapra, kibéreled, és minden nap megvan az irodába járás öröme, bejársz emberek közé. Lesz egy asztalod, leülsz, kinyitod a laptopod, dolgozol. Pont. 

Nem létezhet kifogásként, hogy azért nem kezded el járni ezt az utat, mert nagyon jó lenne bejárni valahova. 

A probléma megoldva: Co-working space! 

2. "OTTHON NEM LEHET DOLGOZNI, MERT MÁS DOLGOK ELVESZIK A FIGYELMEMET..."

2. „Otthon nem lehet dolgozni, mert más dolgok elveszik a figyelmemet…” Ez egy valós probléma, a produktivitásnak nagyon nagy szerepe lesz, abban a helyzetben mikor egyéni vállalkozóként, digitális nomádként, vagy távmunkásként el akarsz kezdeni dolgozni. A fókusz megtartása nagyon-nagyon fontos. 

A megoldás, új szokások kialakítása, önfegyelem. Ebbe a korszakban mire idáig eljutsz, már nagyon sokat fog fejlődni a felelősségvállalásod az önbizalmad, az önfegyelmed.  

Ha idáig eljutsz, már nem kell ettől félned, még ha ebben a pillanatban nem is tudod elképzelni, hogy magadat hogyan menedzseled, mert szétfolysz, mert „Jajj most felállok kávét főzni, most elmosogatok, gyorsan kimosok, stb”.

3. "EGYSZERŰEN NEM TUDOM ELKÉPZELNI, HOGY MINDENÉRT ÉN LEGYEK A FELELŐS..."

3. „Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy mindenért én legyek a felelős…” Ez is egy gyakori probléma lehet, hogy nem tudod elképzelni azt a rengeteg felelősséget, ami egy egyéni vállalkozóra hárul. 

Azt tudom neked mondani megoldásként, hogy az önbizalmad fokozatosan épül, ahogyan cselekedsz. Lehet, hogy most nem tudod elképzelni, hogy egyéni vállalkozóként te fogod szerezni az ügyfeleket, a könyvelőt, te fogod írni a szerződéseket, te leszel a felelős mindenért, ami átmegy az asztalodon a munkától az ügyfélszerzésig, a delegálásig. 

De ne aggódj, nem lesz probléma. Amikor eljutsz ide, az önbizalmad fel fog épülni, a fokozatos cselekvések, apró kihívások által, ahogy a komfortzónádon egyre-egyre kintebb mész. 

Nálam se volt ez másképp!

FONTOS KÜLÖNBSÉG

Vállalkozó kontra munkavállalói személyiség. 

Lehetsz digitális nomád és távmunkás, attól még hogy nem vagy vállalkozó. 

Mi a kettő között a különbség?

A vállalkozó az, aki mindent magára vállal, az ügyfélszerzéstől kezdve a cégvezetésig, a céges teendőig és minden egyébig. A vállalkozó az, aki nem szereti azt, hogy megmondják neki, hogy mit csináljon. Ha te az az emberke vagy, hogy szeretnéd magadat megszervezni, akkor legyél vállalkozó. 

Ha te inkább az az ember vagy, hogy szeretnéd inkább magadat az adott munkának szentelni, nem akarsz ügyfélszerzéssel foglalkozni, akkor inkább legyél munkavállalói személyiség.

Ami azt jelenti, hogy egyéni vállalkozóként, alvállalkozóként más vállalkozóktól elvállalsz munkákat. Például van egy marketing ügynökség, aki kereső optimalizáláson, online szövegíráson át, PR-ral, Youtube videókkal foglalkozik, de te csak PPC-s vagy, csak online hirdetéseket akarsz kezelni. 

Akkor együttműködési szerződést kötsz egy ilyen ügynökséggel, hogy alvállalkozóként szervezzék ki neked ezeket a munkákat. Így nem kell foglalkoznod az ügyfélszerzéssel sem, sőt még az ügyfél kommunikációval sem, mert ebben az esetben elvégzed a munkát, leadod a riportot a fővállalkozónak, ő pedig beszél a klienssel, és így tovább. Ha inkább ez tetszik neked, akkor inkább ebben az irányban indulj el.

Neked kell eldönteni, hogy melyik szegmensbe tartozol! Vállalkozó, ne mondja meg neked senki, hogy mit csinálj, vagy inkább a szakma szeretetének akarsz élni egyéni vállalkozóként, de nem akarsz céget építeni, akkor inkább szövetséget kötsz más hasonló egyéni vállalkozóval, vagy esetleg kreatív ügynökséggel, attól függően, hogy milyen munkákról beszélünk.

FŐ ÜZENET:

DIGITÁLIS KÉSZSÉGEK ELSAJÁTÍTÁSÁVAL POFÁTLANUL TÖBB LEHETŐSÉGED LESZ AZ ÉLETED MINDEN TERÜLETÉN! 

Több időd lesz, többet fogsz keresni, nagyobb kihívásokkal fogsz szembenézni, mivel te szabod meg, hogy mit csinálsz, és neked kell lépést tartanod a szakmáddal. 

Ez egy óriási lehetőség az élet minden területére, ezért úgy gondolom, átfogóan digitális készségek elsajátításával foglalkoznod kell. 

Ha úgy döntesz, hogy ezzel fogod keresni a kenyeredet, az hosszú távon és rövidtávon is egy nagyon-nagyon jó döntésnek fog bizonyulni. Én biztosan nem bántam meg, hogy digitális vállalkozó lettem. 

2. BLOKK: DIGITÁLIS MUNKÁK KEZDŐKNEK