Üdv, itt Siteri Gergő, ez a 021MENTOR, és ez a kiút a mókusból blogsorozat 5. epizódja és a saját sztorim második része, amelyben a türelmetlenségről, valamint az összehasonlítgatásról, mint kezdeti nehézségekről fogok beszélni. Mindkét probléma a legtöbb ember életében jelen van, ami egy folyamatos és tartós negatív állapotot tarthat fenn.
Ezzel az adással a célom, hogy megértsd a türelmetlenséged és az összehasonlítgatási kényszered miértjét, valamint útravalóként hasznos tanácsokkal is elfoglak látni, hogyan iktasd ki az életedből vagy hogyan kezeld ezeket a kihívásokat.
Vágjunk is bele!
MIRŐL LESZ SZÓ?
Három tartalmi blokkot készítettem:
1. Türelmetlenség: Ebben a részben a türelmetlenség eredetével és okaival fogok foglalkozni, valamint elmagyarázom, hogy a türelmetlenségnek milyen hatásai vannak rövid és hosszú távon!
2. Összehasonlítgatás: Ebben a részben a modern ember egyik legnagyobb problémáját fogom boncolgatni, valamint egy egyszerű történettel fogom elmagyarázni, hogy miért baromság, ha másokhoz méregeted magad.
3. Összefoglalás: A végén pedig összefoglaljuk az eddig hallottakat és levonjuk a tanulságos konkluziót.
VIDEÓ
PODCAST
TARTALOMJEGYZÉK
1. BLOKK: TÜRELMETLENSÉG
AMIT A STRESSZRŐL TUDNOD KELL
Mi a stressz?
A stressz olyan fizikai, szellemi és érzelmi állapotok összessége, melyek kiváltó oka a feszültség, az aggodalom, és a nyugtalanság. Az őseinknek nagy szüksége volt a stresszre, mert a stressz által felszabadult adrenalin segített számukra, hogy megküzdhessenek ellenfeleikkel vagy elmenekülhessenek előle. Napjainkban ilyen veszély az embert már nem fenyegeti, viszont valamennyi stresszre szükségünk van, hogy jól vegyük a mindennapi akadályokat.
A stressz 2 fő típusa:
Eustressz: Ez a stresszfajta motiváló hatású, fokozza az energiaszintet és a teljesítményt. (Például: Egy kihívást jelentő feladat elvégzése, házasságkötés, gyermek születése, stb.)
Distressz: Ez a túlzott mértékű stressz, amikor azt érezzük, hogy a probléma felett elvesztettük a kontrollunkat és nem találunk megoldást a problémára. (Például: egy munkahely elvesztése, komolyabb anyagi problémák, stb.)
Ebből adódóan a türelmetlenség stressztípustól függően lehet, építő vagy akár romboló hatású is.
A spirituális tanítók már régen megmondták, hogy se a türelem, se a türelmetlenség nem vele született tulajdonsága az embernek. Az értelem pontosan tudja, hogy az idő ellene dolgozik és tudatában van, hogy az emberi lét véges.
Amivel önmagában semmi baj nem lenne, de sokszor ez a türelmetlenség túlfűtött, ami a múltban elkövetett rossz döntéseinkre vagy az időben meg nem hozott helyes döntésekre vezethető vissza.
A TÜRELMETLENSÉG FORRÁSAI
1. Bizonyos dolgokat nem a megfelelő időben tettünk meg. (Például: Nyelvvizsga megszerzése)
2. Úgy érezzük, hogy a jelenlegi legjobb énünk nem felel meg a társadalmi elvárásoknak. (Például: Státusz pánik)
3. A teljesíteni kívánt mérföldkövekhez rossz határidőket rendelünk. (Alábecsüljük a szükséges időt.)
4. Elvégezni kívánt feladataink között nem tudunk priorizálni, ezért össze-vissza kapkodunk.
Ezek a problémák, mind az értelemben születnek, azaz, ha türelmetlenséget érzel az életedben, akkor az mindig egy jól körülírható eseményre vagy problémára vezethető vissza.
Úgy gondolom, ha a céljaidhoz valós határidőket rendelsz, és ezeket a lelked legmélyén elfogadod, akkor a türelmetlenség azonnal megszűnik. Velem se volt ez másképp.
MI A BAJ A TÜRELMETLENSÉGGEL?
A türelmetlenségnek sokszor megtetszenek olyan vágyak, amire igazából a gazda nem vágyik.
Nagyon fontos, hogy ne azért akarjunk valamit megszerezni, vagy valamilyen eredményt elérni az életünkben, mert az a bizonyos dolog a szomszédunknak is megvan.
A híresebb vállalkozók és önfejlesztők úgy tartják, hogy havonta legalább egyszer érdemes felülvizsgálnod a céljaidat, hogy biztosan jó irányban haladsz-e vagy sem.
Könnyen kiderülhet, hogy évek óta olyan utat járhatsz, amit igazából sosem szerettél csak a szüleid vagy a környezeted rád erőltetett, vagy ami még rosszabb, nem a saját céljaidat, hanem az egód vágyait követed.
De keressük meg együtt erre a választ!
Amit jelenleg most csinálsz, azt akkor is megtennéd, ha nem kapnál érte fizetést?
Ha a válasz nem, akkor egyértelműen kiderült, hogy amit csinálsz, az nem feltétlenül a te utad.
MIT GONDOLOK A TÜRELMETLENSÉG RÖVID TÁVÚ HATÁSAIRÓL?h
Soha nem jutottam volna el oda az életemben, ahol most tartok, ha a kezdeti időkben nem lettem volna égetően türelmetlen.
2016 szeptemberében, amikor felköltöztem Budapestre, akkor 180.000 Ft-ra voltam a teljes anyagi és emocionális csődtől.
Rendkívül mély elégedetlenséget éreztem a lelkem legmélyén, és ez elegendő üzemanyaggal látott el a mindennapokra, hogy kiemelkedő teljesítményt tudjak produkálni, amikor egy új kihívással találkoztam.
Úgy gondolom, hogy a sikerem egyik kulcsa a kezdeti időkben lévő pofátlan mértékű türelmetlenségem és elégedetlenségem volt.
Soha nem fog az életedben semmilyen változás bekövetkezni, ha nem rendelkezel az égető türelmetlenség és sóvárgás érzésével az új életed iránt!
Ezért rövid távon a türelmetlenség nem ellened, hanem érted dolgozik.
MIT GONDOLOK A TÜRELMETLENSÉG HOSSZÚ TÁVÚ HATÁSAIRÓL?h
Hosszú távon egyértelműen a türelmetlenségnek romboló hatása van, amely főleg a rosszul kitűzött határidőkre, valamint az összehasonlítgatásra, pontosabban az egó vágyainak a kergetésére vezethető vissza.
Az állandó türelmetlenség stresszt okoz, amely ha túlzott mértékű, akkor ez a teljesítményed romlásához fog vezetni.
Oda kell figyelned rá, hogy más céljait ne keverd össze a saját céljaiddal. A romboló türelmetlenséget pedig úgy kerülheted el, ha mindennap dolgozol a céljaidért és a céljaidhoz reális határidőket társítasz.
HOGYAN VÁLTOZTATTAM?
1. Elkezdtem fókuszáltan végezni a tevékenységeimet. (Egyszerre csak egy dologba vágtam bele.)
2. Elengedtem azokat a vágyakat és célokat, amik nem az enyémek voltak.
3. Elkezdtem hosszú távon gondolkodni, 1-2 év helyett inkább 3-5 éves távlatokban tekintek a céljaim elérése.
Nekem ez a 3 tanács rengeteget segített, ajánlom, hogy te is építsd be az életedbe.
Ha képes vagy hosszú távon gondolkozni, azzal felmented az értelmedet az állandó feszültség és nyomás alól, mert sokkal több időt hagysz magadnak, egy egy cél teljesítésére.
El kell fogadnod, hogy bizonyos célokat nem tudsz 1-2 nap alatt teljesíteni, hanem konkrét problémák sorozatát kell megoldanod, hogy egy főbb cél teljesüljön.
Vegyük példának okáért egy vállalkozás elindítását:
Meg kell tanulnod felmérned a piacot és megkeresni az ideális terméket, meg kell tanulnod weboldalt készíteni, valamint online hirdetéseket futtatni, hogy eladd a termékeidet vagy a szolgáltatásidat.
Ez nem megy egyik napról a másikra, több építőkockát kell előtte megépítened, hogy a vállalkozásod kezdetleges rendszere összeálljon.
Természetesen egy mentor segítségével ez töredéknyi időbe kerülhet, mintha te magad tanulnál meg mindent.
Ha már azon gondolkozol, hogyan hagyd ott a munkahelyedet, hogy a magad ura lehess, akkor ajánlom figyelmedbe a Kiút a Mókusból című könyvemet.