5# KAM Saját sztorim 2. rész | Kezdeti nehézségek: Türelmetlenség, Összehasonlítgatás | Siteri Gergő

You are currently viewing 5# KAM Saját sztorim 2. rész | Kezdeti nehézségek: Türelmetlenség, Összehasonlítgatás | Siteri Gergő
5# KAM Saját sztorim 2. rész - Kezdeti nehézségek - Türelmetlenség, Összehasonlítgatás - Siteri Gergő

Üdv, itt Siteri Gergő, ez a 021MENTOR, és ez a kiút a mókusból blogsorozat 5. epizódja és a saját sztorim második része, amelyben a türelmetlenségről, valamint az összehasonlítgatásról, mint kezdeti nehézségekről fogok beszélni. Mindkét probléma a legtöbb ember életében jelen van, ami egy folyamatos és tartós negatív állapotot tarthat fenn.

Ezzel az adással a célom, hogy megértsd a türelmetlenséged és az összehasonlítgatási kényszered miértjét, valamint útravalóként hasznos tanácsokkal is elfoglak látni, hogyan iktasd ki az életedből vagy hogyan kezeld ezeket a kihívásokat. 

Vágjunk is bele!

MIRŐL LESZ SZÓ?

Három tartalmi blokkot készítettem:

1. Türelmetlenség: Ebben a részben a türelmetlenség eredetével és okaival fogok foglalkozni, valamint elmagyarázom, hogy a türelmetlenségnek milyen hatásai vannak rövid és hosszú távon! 

2. Összehasonlítgatás: Ebben a részben a modern ember egyik legnagyobb problémáját fogom boncolgatni, valamint egy egyszerű történettel fogom elmagyarázni, hogy miért baromság, ha másokhoz méregeted magad. 

3. Összefoglalás: A végén pedig összefoglaljuk az eddig hallottakat és levonjuk a tanulságos konkluziót.

VIDEÓ

PODCAST

1. BLOKK: TÜRELMETLENSÉG

AMIT A STRESSZRŐL TUDNOD KELL

Mi a stressz? 

A stressz olyan fizikai, szellemi és érzelmi állapotok összessége, melyek kiváltó oka a feszültség, az aggodalom, és a nyugtalanság. Az őseinknek nagy szüksége volt a stresszre, mert a stressz által felszabadult adrenalin segített számukra, hogy megküzdhessenek ellenfeleikkel vagy elmenekülhessenek előle. Napjainkban ilyen veszély az embert már nem fenyegeti, viszont valamennyi stresszre szükségünk van, hogy jól vegyük a mindennapi akadályokat. 

A stressz 2 fő típusa: 

Eustressz: Ez a stresszfajta motiváló hatású, fokozza az energiaszintet és a teljesítményt. (Például: Egy kihívást jelentő feladat elvégzése, házasságkötés, gyermek születése, stb.)

Distressz: Ez a túlzott mértékű stressz, amikor azt érezzük, hogy a probléma felett elvesztettük a kontrollunkat és nem találunk megoldást a problémára. (Például: egy munkahely elvesztése, komolyabb anyagi problémák, stb.)

Ebből adódóan a türelmetlenség stressztípustól függően lehet, építő vagy akár romboló hatású is.

A spirituális tanítók már régen megmondták, hogy se a türelem, se a türelmetlenség nem vele született tulajdonsága az embernek. Az értelem pontosan tudja, hogy az idő ellene dolgozik és tudatában van, hogy az emberi lét véges.

Amivel önmagában semmi baj nem lenne, de sokszor ez a türelmetlenség túlfűtött, ami a múltban elkövetett rossz döntéseinkre vagy az időben meg nem hozott helyes döntésekre vezethető vissza.

A TÜRELMETLENSÉG FORRÁSAI

1. Bizonyos dolgokat nem a megfelelő időben tettünk meg. (Például: Nyelvvizsga megszerzése)

2. Úgy érezzük, hogy a jelenlegi legjobb énünk nem felel meg a társadalmi elvárásoknak. (Például: Státusz pánik)

3. A teljesíteni kívánt mérföldkövekhez rossz határidőket rendelünk. (Alábecsüljük a szükséges időt.)

4. Elvégezni kívánt feladataink között nem tudunk priorizálni, ezért össze-vissza kapkodunk.

Ezek a problémák, mind az értelemben születnek, azaz, ha türelmetlenséget érzel az életedben, akkor az mindig egy jól körülírható eseményre vagy problémára vezethető vissza. 

Úgy gondolom, ha a céljaidhoz valós határidőket rendelsz, és ezeket a lelked legmélyén elfogadod, akkor a türelmetlenség azonnal megszűnik. Velem se volt ez másképp.

MI A BAJ A TÜRELMETLENSÉGGEL?

A türelmetlenségnek sokszor megtetszenek olyan vágyak, amire igazából a gazda nem vágyik.

Nagyon fontos, hogy ne azért akarjunk valamit megszerezni, vagy valamilyen eredményt elérni az életünkben, mert az a bizonyos dolog a szomszédunknak is megvan. 

A híresebb vállalkozók és önfejlesztők úgy tartják, hogy havonta legalább egyszer érdemes felülvizsgálnod a céljaidat, hogy biztosan jó irányban haladsz-e vagy sem.

Könnyen kiderülhet, hogy évek óta olyan utat járhatsz, amit igazából sosem szerettél csak a szüleid vagy a környezeted rád erőltetett, vagy ami még rosszabb, nem a saját céljaidat, hanem az egód vágyait követed. 

De keressük meg együtt erre a választ! 

Amit jelenleg most csinálsz, azt akkor is megtennéd, ha nem kapnál érte fizetést? 

Ha a válasz nem, akkor egyértelműen kiderült, hogy amit csinálsz, az nem feltétlenül a te utad.

MIT GONDOLOK A TÜRELMETLENSÉG RÖVID TÁVÚ HATÁSAIRÓL?h

Mit gondolok a türelmetlenség rövid távú hatásairól?

Óriási szükséged van rá!

Soha nem jutottam volna el oda az életemben, ahol most tartok, ha a kezdeti időkben nem lettem volna égetően türelmetlen.

2016 szeptemberében, amikor felköltöztem Budapestre, akkor 180.000 Ft-ra voltam a teljes anyagi és emocionális csődtől.

Rendkívül mély elégedetlenséget éreztem a lelkem legmélyén, és ez elegendő üzemanyaggal látott el a mindennapokra, hogy kiemelkedő teljesítményt tudjak produkálni, amikor egy új kihívással találkoztam.

Úgy gondolom, hogy a sikerem egyik kulcsa a kezdeti időkben lévő pofátlan mértékű türelmetlenségem és elégedetlenségem volt.

Soha nem fog az életedben semmilyen változás bekövetkezni, ha nem rendelkezel az égető türelmetlenség és sóvárgás érzésével az új életed iránt! 

Ezért rövid távon a türelmetlenség nem ellened, hanem érted dolgozik.

MIT GONDOLOK A TÜRELMETLENSÉG HOSSZÚ TÁVÚ HATÁSAIRÓL?h

Mit gondolok a türelmetlenség hosszú távú hatásairól? 

A túlzott türelmetlenség mindent feléget. 

Hosszú távon egyértelműen a türelmetlenségnek romboló hatása van, amely főleg a rosszul kitűzött határidőkre, valamint az összehasonlítgatásra, pontosabban az egó vágyainak a kergetésére vezethető vissza.

Az állandó türelmetlenség stresszt okoz, amely ha túlzott mértékű, akkor ez a teljesítményed romlásához fog vezetni.

Oda kell figyelned rá, hogy más céljait ne keverd össze a saját céljaiddal. A romboló türelmetlenséget pedig úgy kerülheted el, ha mindennap dolgozol a céljaidért és a céljaidhoz reális határidőket társítasz.

HOGYAN VÁLTOZTATTAM?

1. Elkezdtem fókuszáltan végezni a tevékenységeimet. (Egyszerre csak egy dologba vágtam bele.)

2. Elengedtem azokat a vágyakat és célokat, amik nem az enyémek voltak.

3. Elkezdtem hosszú távon gondolkodni, 1-2 év helyett inkább 3-5 éves távlatokban tekintek a céljaim elérése.

Nekem ez a 3 tanács rengeteget segített, ajánlom, hogy te is építsd be az életedbe. 

Ha képes vagy hosszú távon gondolkozni, azzal felmented az értelmedet az állandó feszültség és nyomás alól, mert sokkal több időt hagysz magadnak, egy egy cél teljesítésére. 

El kell fogadnod, hogy bizonyos célokat nem tudsz 1-2 nap alatt teljesíteni, hanem konkrét problémák sorozatát kell megoldanod, hogy egy főbb cél teljesüljön.

Vegyük példának okáért egy vállalkozás elindítását: 

Meg kell tanulnod felmérned a piacot és megkeresni az ideális terméket, meg kell tanulnod weboldalt készíteni, valamint online hirdetéseket futtatni, hogy eladd a termékeidet vagy a szolgáltatásidat.

Ez nem megy egyik napról a másikra, több építőkockát kell előtte megépítened, hogy a vállalkozásod kezdetleges rendszere összeálljon.

Természetesen egy mentor segítségével ez töredéknyi időbe kerülhet, mintha te magad tanulnál meg mindent.

Ha már azon gondolkozol, hogyan hagyd ott a munkahelyedet, hogy a magad ura lehess, akkor ajánlom figyelmedbe a Kiút a Mókusból című könyvemet.

FŐ ÜZENET:

A TÜRELMETLENSÉG ELLENI LEGHATÉKONYABB ELLENSZER A HATÁROZOTT CSELEKVÉS! 

Amint elkezdesz dolgozni a problémáidon, a válladat nyomó kellemetlen stressz azonnal megfog szűnni! Tudod miért? Mert az értelmed a határozott cselekvés miatt megnyugszik!

2. BLOKK: ÖSSZEHASONLÍTGATÁS:

MIÉRT HASONLÍTJUK ÖSSZE MAGUNKAT MÁSOKKAL?

1. Az ember racionális gondolkodása miatt viszonyítási alapot keres, hogy megmérje a saját teljesítményét. 

2. Mindig keressük a választ a következő kérdésre? “Vajon jól csinálom-e amit csinálok?”

3. Csak azzal tudod összehasonlítani magadat, akit ismersz vagy akiről valamilyen információval rendelkezel.

Az ember az összehasonlítgatást nem feltétlenül irigységből vagy rosszindulatúságból teszi. Hanem mert egyszerűen keresi a saját élete térképéhez az iránytűt, és ez az iránytű sokszor mások tetteinek és eredményeinek a véleményezéséből származik.

Ha egy másik szemszögből nézzük, akkor rájövünk, hogy nincs aki elmondja, hogy mihez vagy mi alapján kéne megmérni a saját teljesítményünket. Nincs mentorunk, aki támogatna bennünket ezekben a kérdésekben.

MIÉRT UTÁLJUK AZ ÖSSZEHASONLÍTGATÁST?

…mert tükröt állíthat elénk, hogy valamit rosszul csinálunk. 

…mert elbizonytalanodhatunk, ha valakin azt látjuk, hogy “látszólag” jobban mennek a dolgai.

…mert képtelenek vagyunk különbséget tenni valóság és valótlan között. Gondolj csak a Facebookra vagy az Instagramra.

Gondolj csak bele, ki szereti, ha az orra alá dörgölik, hogy nem csinálja jól a dolgait? Senki! De valahogy még is ugyan ezt érezzük, amikor megnézzük az ismerőseink Facebook hírfolyamát, pedig pontosan tudjuk, hogy az a kép, amit az emberek bemutatnak magukról a közösségi médiában, az korántsem a valóság. 

Akkor meg miért idegesítjük magunkat a témán?

Hát azért, mert nem tudod eldönteni, hogy mi valóság és mi nem az. A Facebookot az ember nem csak arra használja, hogy kapcsolatot tartson, hanem arra is, hogy felépítsen magáról egy vágyott, elérni kívánt képet.

Miről is beszélek? A feltöltött képekről, amik konditeremben vagy az elkészített “egészséges” ételekről készülnek. Közben a hét többi napján zabálják a hamburgert és a sült krumplit.

Az emberek el akarják hitetni magukkal és másokkal is, hogy a társadalomnak megfelelően, helyes és példamutató életet élnek, amiben nincs aggódás, stressz és probléma.

Csak mosolygós és vidám képek, ahol sportolunk, egészségesen étkezünk és a családunkkal vagyunk. Nincs értelme olyan elérni kívánt vágyképekkel összehasonlítgatni magad, amik a valóságban nem léteznek.

OSZTÁLYTALÁLKOZÓ-SZINDRÓMA

2020 augusztusában sor került az első 10 éves érettségi találkozómra, amire eljöttünk 9-en, a közel 30 fős osztályból. Kizártnak tartom, hogy a többi 25 ember azért nem jött el, mert pont valamilyen elhalaszthatatlan dolga támadt.

Pontosan tudjuk, hogy mindenki arra szán időt, amire akar. 

Mégis mi lehetett ennek az oka, hogy ilyen kevesen voltunk?

1. félsz a kérdésektől.

2. Vagy pont Te nem akarod hallani, ha másoknak jobban megy a soruk.

Az osztálytalálkozók szerintem a leghíresebb példája az összehasonlítgatásnak. 

Mindenki hellyel közzel ugyan onnan indult, és ugyan azokat a tanításokat kapta meg.

Amikor szélnek eresztettek minket az érettségi sikeres megszerzése után, akkor mindenki ugyan arról a rajtvonalról indult el az élet versenyén. Hát persze, hogy mindenki kíváncsi a másikra, főleg ha 10-15 éve nem találkoztak.

Ebben szerintem semmi rossz nincs, hogy az ember tudomást akar szerezni a másikról. De azt is megértem, hogy az ember nagyon szarul érzi magát, ha nem mennek jól a dolgai és erről senkivel nem akar beszélgetni. Ennek oka, hogy az ember nem szeret szembesülni azzal, ha rossz döntéseket hozott meg korábban.

Bárhogy is legyen, az összehasonlítgatásnak semmi értelme, mert hiába azt hisszük, hogy egy rajtvonalról indultunk, mindenki más kompetenciákkal rendelkezik.

Ennek megértésére készítettem számodra egy rövid történetet.

MIÉRT NINCS ÉRTELME AZ ÖSSZEHASONLÍTGATÁSNAK?

Egyszer volt, hogy nem volt, volt egyszer egy hal és egy mókus, akik együtt nőttek fel és nagyon jó barátok voltak.

Ahogy kijöttek az iskolából elhatározták, hogy lelkesen elindulnak a bőség szigete felé, amely boldogságot és az önmegvalósítást jelképezte számukra. A hal az élet arany gilisztáját, a mókus pedig az élet arany makkját akarta megszerezni.

Elindul tehát az élet versenye, hogy még aktív éveik során elérjenek a bőség szigetére.

MI A TÖRTÉNET TANÚSÁGA?

Elindult a halacska a sziget felé.

A sziget és közte egy óriási nagy tenger volt, amiben hatalmas cápák és különböző akadályok voltak. A hal az első 5 évben jól haladt, gyorsan és egyenletes tempóban tudott úszni a Bőség szigete felé.

De, amikor elérte a cápákat és az akadályokat, akkor rájött, hogy nem tud tovább úszni és megállt. Csak törte a fejét, hogyan juthatna tovább ezen az életszakaszon, de nem jutott semmi az eszébe. Feljött a vízre, hogy megnézze vajon hogy halad a mókus!

A mókus egy hidat kezdett el építeni, hogy elérje a szigetet. Az első 5 évében ő is nagyon jól haladt. Viszont rájött, hogy a hidat amit elkezdett építeni nem lesz elég hosszú és stabil, hogy elérje a szigetet, a faanyag is fogytán volt, ezért meg kellett állnia, hogy kitaláljon valamilyen más módszert.

A hal a hídépítést jó ötletnek gondolta és nekivágott a saját hidjának a megépítéséhez. Mivel nincs keze se lába, ezért minden egyes méter híd megépítése óriási erőfeszítést kívánt tőle. A híd nem is maradt sokáig állva, mindig összedőlt amit megépített.

Összehasonlítva a mókus hidjával nagyon rosszul érezte magát, mert úgy érezte, hogy nagy ügyetlen a mókushoz képest.

A mókus is hasonlóan járt: meglátta a halat, hogy milyen ügyesen úszik a vízben, látványosan gyorsabban is haladt, mint ő, ezért elhatározta, hogy ő is inkább átúszik a bőség szigetére.

Amikor a mókus elkezdett úszni, nagyon hamar elfáradt és rájött, hogy a cápák ellen semmi esélye, ezért elkezdte magát nagyon rosszul érezni, hogy a halhoz képest, ő mennyire nem tud úszni.

De nagyon elszántak voltak és nem adták fel, a hal azóta is a hídját építheti, a mókus pedig azóta is úszni tanulhat, ha azóta meg nem haltak.

FŐ ÜZENET:

FOGADD EL, AHOL JELENLEG TARTASZ AZ ÉLETEDBEN ÉS CSAK SAJÁT MAGADHOZ MÉRD MAGAD!

Gondolj csak mindig a hal és a mókus történetére.

ÖSSZEFOGLALÁS

A türelmetlenség elleni leghatásosabb ellenszer a céltudatos cselekvés! 

A hosszú távú gondolkodás segít megszabadulni a türelmetlenségtől!

Semmi értelme az összehasonlítgatásnak, mert mindenki más képességekkel rendelkezik. (Példa: A hal és a mókus története)

Összességében a türelmetlenség egy nagyon szuper dolog, ami a kezdeti időkben hatalmas energiával tud feltölteni, hogy könnyebben vehesd az akadályokat. 

De vigyáznod kell, hogy az egód ne fűtse túl a türelmetlenséged olyan vágyak megszerzéséért, amire igazából nincs szükséged.

ZÁRSZÓ

Köszönöm, hogy velem tartottál, és bízom benne, hogy sok gondolatot betudsz majd építeni a mindennapjaidban! Mert az elméleti tudás semmit sem ér, ha azt a gyakorlatban nem kezded el megvalósítani.

Vélemény, hozzászólás?